Jak zrobić mockup ebooka za pomocą darmowych aplikacji

Tworzenie ebooków oraz innych materiałów online nigdy nie było tak proste jak dzisiaj. Jeśli tworzysz swoje produkty cyfrowe, ten wpis jest dla Ciebie. Przygotowałam dla Ciebie kilka technicznych wskazówek, jak ciekawie pokazać swój produkt na stronie internetowej, czyli jak zrobić mockup. 

Co to jest mockup

Mockup, czyli makieta, to wizualizacja Twojego cyfrowego produktu. Może to być na przykład tablet z Twoim produktem na ekranie, umieszczony na jednolitym, minimalistycznym tle, jak i na tle ciekawego wnętrza, leżący na stoliku z kawą, trzymany przez czytelnika w ręku itp… Twój produkt wygląda wtedy bardziej profesjonalnie. Staje się trójwymiarowy, „namacalny”, i o wiele lepiej działa na wyobraźnię klienta, niż zwykły, płaski obrazek albo dokument. 

Za pomocą mockupu możesz zrobić wizualizację produktów cyfrowych (pdfy, ebooki, kursy online) jak i drukowanych. Możesz też zaprezentować okładkę Twojej książki (pokazać, jak wygląda po wydrukowaniu) oraz inne produkty fizyczne (wizytówki, plakaty, kubki, koszulki itp.) Możesz mieć dzięki temu dużo większą konwersję.

Jak zaprezentować swój ebook za pomocą mockupu?

Jest na to kilka sposobów. Zacznijmy od tego, że najpierw musisz mieć zrobioną wcześniej okładkę swojego ebooka. Jeśli masz już napisaną i opracowaną graficznie treść, zakładam, że zapewne pomyślałeś też o estetycznej okładce. Przejdźmy więc do mockupu, czyli makiety Twojego ebooka.

Opcja dla zaawansowanych

Swój mockup możesz stworzyć, korzystając np. ze stron z  płatnymi lub darmowymi mockupami, gotowymi do edycji, np. takich jak:

  • Adobe stock (płatne)
  • Pexels  (darmowe)
  • Freepik (darmowe)

Musisz pobrać wybrany mockup (pamiętając o sprawdzeniu licencji!), a następnie wyedytować go w profesjonalnym programie graficznym: Photoshop, Indesign itp… oraz dodać swoje zdjęcie, np. okładkę ebooka, a następnie zapisać.

Jeśli nie jesteś grafikiem, brakuje Ci czasu lub nie masz dostępu do zaawansowanych programów, możesz również stworzysz wizualizację swojego produktu, za pomocą kilku darmowych i łatwych w obsłudze aplikacji online. Jedną z nich jest Canva.

Mockup w Canvie

Canva to jedna z najprostszych i najbardziej popularnych obecnie opcji, jeśli chodzi o tworzenie grafik do internetu. W programie tym masz między innymi możliwość, aby opracować graficznie swój ebook. Za pomocą Canvy możesz również przygotować okładkę jak i mockup swojego produktu i to dosłownie za pomocą kilku kliknięć. Tworzenie szybkiego mockupu to jedna z najnowszych opcji w tym programie. Opiszę to poniżej, krok po kroku.

  1. Tworzymy nowy projekt w Canvie. Można wybrać rozmiar niestandardowy (ja wpisuję przykładowe wymiary, czyli np. 400 x 300 px).
mockup-w-canvie

2. Następnie trzeba przesłać zdjęcie okładki swojego ebooka, pobrać go ze swojego dysku i wstawić do tworzonego projektu. W tym celu wchodzimy w zakładkę „Przesłane” po lewej stronie w menu i klikamy: „Prześlij multimedia”. Trzeba przy tym pamiętać, że musi to być plik jpg.

Dodajemy przykładową okładkę:

jak-stworzyc-mockup-ebooka-6

3. Kiedy nasze zdjęcie jest już dodane do projektu, klikamy opcję „Efekty”. Teraz  w panelu po lewej stronie możemy wybrać dowolny mockup (np. mockup książki lub nośnika elektronicznego) i załadować go do projektu.

5. Po kilku sekundach w oknie edycji wyświetli się gotowy mockup, który następnie możesz zapisać i pobrać. 

jak-stworzyc-mockup-ebooka-7

Możesz też zrobić kolejne mockupy, korzystając z innych szablonów. 

Jak widzisz, tworzenie mockupów w Canvie jest bardzo proste i zajmuje tylko chwilę. Minusem tego rozwiązania jest niewielka ilość dostępnych na ten moment mockapów. Być może ta opcja będzie jeszcze w Canvie rozwijana, podobnie jak pozostałe narzędzia.

jak-stworzyc-mockup-ebooka-8

Mockupy w aplikacji SmartMockups

Równie wygodne i szybkie jest stworzenie mockupu w aplikacji Smartmockups. Jest to generator mockupów, bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Zawiera dużo więcej szablonów niż ma obecnie Canva. Edycja mockupu jest możliwa bezpośrednio w przeglądarce i jest darmowa, wystarczy założyć konto. Smartmockups jest też dostępny w wersji premium, która daje więcej możliwości, niż podstawowa opcja.

jak-stworzyc-mockup-ebooka-2

Aby zrobić mockup należy wyszukać w aplikacji dowolny szablon np. ekran laptopa, tablet lub książkę, załadować do programu zdjęcie okładki swojego ebooka (upload from). Stworzoną w ten sposób grafikę możesz jeszcze poddać szybkiej edycji (wykadrować, dodać tło, itp.), ale nie jest to konieczne. 

jak-zrobic-mockup-ebooka-3

Następnie pobierasz skomponowaną grafikę na swój komputer (zielony przycisk download).
Mockup Twojego e-booka jest gotowy!

jak-zrobić-mockup

Jeśli podobał Ci się ten wpis, udostępnij go lub zostaw komentarz.